28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Recep Tokmak Anma Akdağ Tırmanışı

Muğla İl Temsilciliğimizin düzenlediği, kulübümüz sporcularından Menderes ALEMDAROĞLU ve Feramuz DEMİRBUĞA’NIN rehberliğini üstlendiği 28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Recep TOKMAK’I anma Akdağ Uyluk Tepe Tırmanışına diğer kulüp sporcularımızla katıldık.

Bodrum BODOSK sporcularınıda alarak Fethiye’ye gelen Muğla ekibi ile toplam 11 sporcu olarak 28 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 11 itibarıyla tanışma ve çay faslından sonra, Erasta AVM önünden Arsa köyüne hareket ettik.

Faaliyete katılım sayısının ilk ilan zamanına göre çok düşmesinin ah-vahları ve keşkeleri yanı sıra keyifli ve eğlenceli bir yolculukla 11:45 te Arsa köyüne ve her zaman ki gibi Traktörüyle zahmetimizi çeken Şevki’nin evine vardık. Şevki arkadaşımız kendisine yaraşır şekilde semaver çayınıda demlemiş bizi bekliyordu. Demli semaver çayımızdan sonra traktör römorkuna yerleşerek 12:30 da Arsa’dan ayrıldık.

 

Yolun açık olmasını fırsat bilerek Şevki’nin oğlu Naim bizi saat 15:10 da kamp alanımız Tikencik’e kadar traktörle götürdü. Ortalama 4-5 saatlik kamp yükü ile yürümeden kamp alanına varmanın keyfi bir başka oldu tabi.

Kamp alanı seçiminden sonra çadırları kurup kamp yerleşkemizi oluşturduk. Saat 16 gibi rehmerliğimizi Menderes ALEMDAROĞLU yaparak Paşabendi tarafına keşif gezisine çıktık. Harika bir ortamda, kanyon girişinden başlayarak uçurumun olduğu yere kadar gittik. 

Paşabendi’nden dönerken daha önce bir tepede görüp ne olduğuna sonradan karar verdiğimiz tepedeki babanın yanına kadar tırmanıp aktimizasyon yapalım dedik. O tarafa doğru yürürken ay tepe üstünden muhteşem bir görüntü sunuyordu. Hemen cep telefonu makinelerini kullanarak bu güzel görüntüyü kayda aldık. Tırmanış ekibinde tek kadın Sevgi olunca ay karesinde iki güzel birlikte olsun dedik.

Saat 18 gibi kamp alanına dönüldü ve bütün ekibin içini ısıtacak şekilde iki tencere tarhana çorbası ve yanında herkes kendi yiyeceği ile akşam yemeği faslına geçtik. 19:30 akşam sohbeti ve genelde hemen herkes saat 20 gibi çadırlarına girdi ve saat 21:00 sessizlik zamanı…

Tarihler 29 Ekim 2017 saat 00.00 dediğinde Feramuz, Halil ve Menderes’in horlama senfonisine ufak tefek katılımlarla geceyi yaşadık. Ara sıra çadır dışına çıktığımda havanın soğuk olması yanında güzelliğine zirveye olan yürüyüş heyecanımızı da katıyorduk. menderes sık sık uyanıp durum kontrolleri yaparken geceye yorumlarımızıda kattık.

Saat 04:15 leri gösterdiğinde “siz misiniz beni hesaba katmadan sevinen?” dercesine başladı havanın patlaması. 40-45 dakika sonra fırtına, yağmur, kar, gök gürlemeleri ve sağımıza solumuza düşen şimşeklerin yer sarsıntıları arasında bulduk kendimizi… Bu arada Ramil ve Sevgi’yi kahvaltı için bizim çadıra çağırmıştık. O ortamda sıcak çay eşliğinde mükemmel bir kahvaltı yaptık. Havanın sonucunun beklenmesine karar verilerek herkes çadırına çekildi. Sel veya daha başka tehlikelere karşı sık sık kontrolleri yaparak uyku tulumları sıcaklığında beklemeye başladık.

Saatler 06:00 lara vardığında fırtına dahada şiddetlendi. Kamp alanımızın yakınlarına vuran şimşekler ve çadırdan çadıra bağırarak yapılan durum kontrolleri ile bekledik. Saat 06:30 gibi Sevgi hocayla dışarı çıkıp çadırları tek tek dolaşarak hem hal hatır sorduk hem çadırların üstünde biriken kar temizliği yaptık.

Saat 07:30 da durdu hava ve kendimizi dışarı attık ki her yan bembeyaz kar. 

(Çadırdan çıkıp “Oy anam ne havaydı be?” diyen Menderes’in ilk hali)

Hem havanın durumu, hem zamanın geç olduğu kararıyla zirve tırmanışından vazgeçerek topluca çay içme ve ufak tefek atıştırma faslından sonra saat tam 08:00 da toplanarak Cumhuriyet Bayramı kutlamasına geçtik. Fotoğraf makinesi, video çekimine ayarlandıktan sonra Tırmanış organizasyonumuz rehberi makamında olan Menderes ALEMDAROĞLU’NUN günün anlamını belirten kısa tanıtımı ile Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bütün şehitlerimiz huzurunda saygı duruşu ve akabinde İstiklâl Marşımız büyük bir şevkle okuduk. Anısına ithafen yaptığımız tırmanışa dolayısı ile Recep TOKMAK anıldı. Kim olduğu ile diğer arkadaşlara bilgi verildi. 

 

Haberler  2018 Yılı Faaliyet Programı

Havanın tekrar kötü hale gelmesi beklenmeden aşağıya inmek için kamp sökümüne başladık. Saat 09 sularında yarı hazır vaziyetteyken yağış tekrar başladı. Yağmur altında Tikencik’ten ayrılarak Arsa köyüne doğru inmeye başladık. 2350 m. irtifada sulu sepken yağışla ve kamp yükü ile yürümenin zorluğuna rağmen; ekibin birbiriyle son derece uyumlu olması, şakalar, türküler, hay-huylarla saat 11;30 gibi traktörle buluştuk. Traktör kasasında hoplaya/zıplaya, “ah anam belim”, “ah anam kıçım” diye diye Arsa köyüne vardığımızda saat 13 olmuş ve Şevki her zamanki gibi semaveri yakmış, çayımız hazırdı.

Saat 13.20 de Arsadan ayrılarak Fethiye’ye doğru hareket ettik. Saatler 14:05 leri gösterdiğinde biz Fethiye ekibi olarak Muğla ve Bodrum dağcıları ile helaleşip ayrılmıştık.

Bir tırmanış hikayemizi okudunuz.

Nice Tırmanış Etkinliklerinde görüşmek üzere…

Bu arada etkinlik birlikteliğimiz başladığından ayrılıncaya kadar, hemen her yerde cep telefonuyla özçekim ve diğer fotoğraflarımızı çeken Caner ATILGAN’A özverisi ve bulaşıcı keyfinden dolayı teşekkür ederiz.

ntent/uploads/2017/10/IMG-20171030-WA0098-678x509.jpg 678w, http://www.likyadag.org/wp-content/uploads/2017/10/IMG-20171030-WA0098-326x245.jpg 326w, http://www.likyadag.org/wp-content/uploads/2017/10/IMG-20171030-WA0098-80x60.jpg 80w" sizes="(max-width: 640px) 100vw, 640px" /> Caner ATILGAN